News

____________________________________________________________________________________________________________________

Trio Mobil Meets With University Students To Discuss The Digital Future

  • 23/10/2017

Araç takip sistemleri ve nesnelerin interneti (IoT) alanında teknoloji üreten Trio Mobil’in kurucusu Nevzat Ataklı, Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç eden saygın ve tanınan bir Türk firması haline gelmeyi hedeflediklerini aktardı. Geleceği, yazılımcıların inşa ettiğini söyleyen Ataklı, bu vizyon ile yazılım potansiyeli olan Türk gençlerine ilham kaynağı ve yol gösterici olmak için ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini aktardı.

Araç takip sistemleri ve nesnelerin interneti (IoT) alanında teknoloji üreten Trio Mobil’in kurucusu Nevzat Ataklı, Çukurova Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Zirvesi’nde öğrencilerle buluşarak, Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç eden saygın ve tanınan bir Türk firması haline gelmeyi hedeflediklerini aktardı. Geleceği, yazılımcıların inşa ettiğini söyleyen Ataklı, bu vizyon ile yazılım potansiyeli olan Türk gençlerine ilham kaynağı ve yol gösterici olmak için ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini belirtti. Ataklı, gençlere yeni açılımlar kazandırmak için, önümüzdeki dönemlerde de çeşitli seminerlerde başarı hikayesini paylaşmaya devam edecek.

Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Zirvesi’ndeki konuşmasında geleceğin yazılımcılarına başarının püf noktalarını da aktaran Ataklı, gençlere tavsiyelerini şöyle dile getirdi:

“Bilgisayar Mühendisliği okuyanların mutlaka iyi derecede yazılım biliyor olması gerekiyor, kendinizi bu alanda geliştirin.  Elektronik, haberleşme, mekatronik ve telekomünikasyon gibi mühendisliklerde okuyorsanız yazılım konusunda kendinizi geliştirmeniz ileride sizlere ciddi bir avantaj sağlayacaktır. İyi yazılımcıları bulup onların tavsiyelerine kulak verin.”

“Start – up’ları tercih edin”

Konuşmasında okuldaki derslerin temel bilgileri sağladığını ama insanı yazılımcı yapmadığını belirten Ataklı, “internette kod yazma ile ilgili sınırsız kaynak var. Vakit kaybetmeden bu kaynaklardan kodlamayı öğrenin” dedi. Ataklı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Büyük şirketler yerine gerçekten sorumluluk alabileceğiniz start - up’ları tercih edin. Büyük sorumluluklar çok hızlı ilerlemenizi sağlar. Büyük bir makinanın dişlisi olmaktansa küçük bir makinanın kendisi olmak her zaman daha iyidir. Tecrübesiz yazılımcı olarak mezun olmayın. Kafanızdaki bariyerleri yıkın, yapamam diye bir şey bilmeyin. Türkiye için en önemli konu “dünya çapında” yazılımcıların ve mühendislerin yetişmesi. Kalkınma için ortaya atılan ve sürekli gündemde olan bir bor minerali kaynağı konusu var. Bu ülkenin gerçek bor minerali sizlersiniz.”

Konuşmasının ardından Nevzat Ataklı’ya, panele katılımı nedeniyle bir teşekkür plaketi verildi.


Deloitte EMEA Fast 500 Fast Growing Technology Companies
European Bussiness Awards "One To Watch" Company from Turkey
Covering 81 cities in Turkey and 25 countries globally with regional offices and branches
International Quality Certifications
IoT and Industry 4.0 R&D Center
Digital Partner Program
Copyright © 2020 Trio Mobil